Battle Honda Civic TypeR EP3 x Nissan GT-R ... Nürburgring Nordschleife BTG 24-07-2010

One lap on Nürburgring Nordschleife BTG, Touristfahren 24.7.2010 One fast lap on NS without traffic ... http://www.youtube.com/watch?v=xdnCnN9_aAk One lap in VLN configuration with GP ... http://www.youtube.com/watch?v=7zGZGrazTTE Honda Civic TypeR 2002 EP3, 230HP by TypeR.cz (v plném nasazení) ... car photos and mods ... http://www.typer.cz/projekty_view.php?id=1 Nissan GT-R 2010, 488HP (na vyhlídkové jízdě) Video ze zeleného pekla za plného provozu... (žlutá fáze a pár zdržení) Z originál času 8:39 jsem odečetl 19s co mě zdržela: - žlutá fáze na dolním úseku do kopce... - zdržení Lotusem (hlavně že měl obrovskou kameru v autě) - zdržení Focusem (maňas, na Ringu se nesmí předjíždět zprava) Ztráty jsem přesně odečetl z GPS dat normálního kola přímým porovnáním, takže to není zkreslené... Jízda je hodně podobná mému nejrychlejšímu času z minule 8:15.5 který jsem ale zajel v pátek bez velkého provozu, takhle to je opravdu složité ... A ne pokaždé jde použít na Nordschleife kamera (modří vědí) ...

More Videos...


Honda S2000 Track build - Nurburgring 2013
Just a busy, random lap at the Ring. Μore about the build of the car can be found on www.pb-motorsport.com

Idiot drives the Nürburgring F1 track. Gets beaten by cars with half the horsepower.
Most of the time I sit in my car declaring how rubbish everybody else is. This time I was the arsehole, the dangerous twit who didn't even realise how bad he was until he checked the memory card of the vbox... rather than hit ctrl-delete, I thought I'd upload it to others. Hey, if you can't laugh, you'll only cry!

Subaru WRX STI sedan Nurburgring record lap with Tommi Mäkinen - on-board footage
Subaru has released on-board driving footage during a hot lap at the Nürburgring Nordschleife racetrack in Germany using a 2011MY Subaru WRX STI 4-door (sedan) test vehicle. Behind the wheel is Finnish rally champ Tommi Mäkinen.

Honda Civic Turbo Vs Nissan GTR
Honda Civic turbo Vs Nissan GTR
Follow