Supercharged Chrysler 300C SRT8

Just a short video put together for the customer of the car. Car has upgraded Exhaust and a Vortech intercooled Supercharger kit, fitted and tuned by HPF. http://www.hp-f.com.au

More Videos...


Supercharged 6.1 chrysler 300 SRT8 Dyno on 22" SRT Replicas
This is my procharged Chrysler 300 SRT8 with 22" SRT replica's.. I know the rims will make me lose a little horsepower, but lets see what it will do with them on. I made 550 RWHP with 22 inch wheels on.. So imagine what I could do with them off. Anything else you would like to know or see.. If you ever need affordable fuel line upgrades for your SRT, tune (if your in Ga) or just have a question.. Pm me or leave in the comments section.

ColorShift - Plastic Dipping - 300c - Matte White (Mat Beyaz)
Plastic Dipping , iç ve dış alanlar için uygun olan ve hava ile teması sonucu kuruyan ve daldırma, fırça ile uygulama ve basınçlı hava tabancası ile püskürtme işlemiyle gerçekleştirilen sentetik kauçuk kaplamadır .Kauçuk ile kaplar, katmanlaştırır, korur, sıkıştırır, yalıtır ve kaymayı önler. Her türlü hava koşuluna karşı uygundur.. Her zemine uygulanabilen ve sıkıldığınızda çok kolay sökülebilen , Koruyucu özelliği ile % 400 esneyebilen yapısı sayesinde dışarıdan gelen fiziki darbelere karşı alt yüzeyi koruma altına almaktadır. Sökülmesi halinde alt yüzeydeki (boya ,plastik ,cam ,krom vs.) kesinlikle zarar vermemektedir. -34ºC ile +150ºC arasındaki ısıya, sürtünmeye ,rutubete, asite, tuza ve bazik maddelere karşı dayanıklı kaplama malzemesidir.

1000hp supercharged 300c SRT8!!!!!!!
my buddy just got his car back after 6 months in the shop. New arrington crate motor with a kenny bell Supercharger.

Jeep Grand Cherokee SRT8 Launch Control Compilation.
Our public https://vk.com/auto_club_ua , subscribe please :) Jeep Grand Cherokee SRT8 Launch Control Compilation By Cars Compilations. In this video, I have gathered the most popular videos with Jeep Grand Cherokee SRT8 2014,2013.2010. In this video you will see:Nice Exhaust sounds with Jeep Grand Cherokee SRT8,nice drift moments,perfect launch control.Subscribe and press Like please ,guys :)
Follow